סבונים שעברו ג'ל וכאלה שלא עברו

פינת המומחה – To gel or not to gel?

על תהליך הג'ל בסבון

סבונאות זה עולם ומלואו, שמתנהל לפי חוקים של כימיה, פיסיקה, תרמודינמיקה, גרוויטציה ועוד, ככה בשקט, מאחורי הקלעים. אחת הדוגמאות לכך זה שלב הג’ל או שלב הגביש הנוזלי ומבנה תלת מימדי ראשוני ושניוני של הסבון (זה הזמן להכין קפה, יהיה כבד…)

נוסחת תהליך הסיבון (saponification) היא: שמן + 3 סודה קאוסטית = 3 סבון + גליצרין. 

נוסחת הסיבון

כולנו יודעים שזהו תהליך אקזותרמי, כלומר, מלווה בפליטת חום. במילים הפשוטות, הסבון מתחיל להתחמם לאחר המפגש של הסודה הקאוסטית עם השמנים מעל 80 מעלות. זה קורה בגלל שמשתחררת אנרגיה – מפירוק של הסודה ובזמן הניתוק של חומצות השומן מגליצרול. זו כמות אנרגיה עצומה. עד כדי כך, שניתן לחוש אותה במגע! 

תוך כדי התהליך, מולקולות חדשות של סבון מתחילות להסתדר בצורות תלת מימדיות – מיצלה, זנבות חומצות השומן כלפי פנימה וראשים של נתרן – כלפי חוץ. נוצר מין פרח כזה. תנועת המולקולות אפשרית רק כאשר הן יכולות לזוז, כאשר הסבון נמצא במצב של ניט neat soap)), או גביש (קריסטל) נוזלי, או ג’ל. בזמן הזה, הסבון משנה את הצבע שלו לשקוף, מכאן השם של השלב הזה.

מבנה הסבון בשלב הג'ל
מבנה הסבון בשלב הג'ל

עד כאן, זהו המהלך הטבעי הכימי של הסיבון. אך, ניתן לעצור את התהליך של הג’ל – על ידי המניעה מהסבון להתחמם. מבחינה הכימית, הסבון לא ישלים את המבנה התלת – מימדי הראשוני שלו ועם הזמן, ישלים רק את המבנה המרחבי השניוני, כאשר מולקולות המים יצאו מהסבון (הרי, מים זה רק מתווך בין סודה ושמנים, זוכרים?) 

איך זה ישפיע על תכונות הסבון?

סבונים שעברו ג'ל וכאלה שלא עברו
סבון שעבר ג'ל וכאלה שלא עברו
  1. במראה – צבעים של סבון שעבר ג’ל כהים ובוהקים יותר. אם משתמשים בצבעים ממקור צמחי, ניתן לראות הבדל משמעותי בגוון של הצבע המתקבל. גם בשימוש בפיגמנטים ומיקות אחת הדרכים להגיע לצבע האמתי של הסבון – להעביר אותו ג’ל. לסבון שלא עובר ג’ל הצבעים פסטליים יותר.
  2. סבון שעובר שלב הג’ל מתקשה מהר יותר וניתן לחלוץ אותו מתבנית מהר יותר.
  3. הסבון שלא עבר שלב הג’ל יהיה פחות “חזק” ויתמוסס מהר יותר בנוכחות של המים.

מתי מומלץ להימנע משלב הג'ל?

  1. כאשר יש עדפה לצבעי פסטל בצבעים של הסבון.
  2. בעת שימוש בחלב בסבון – בחום מעל 75 מעלות הסוכר שבחלב הופך לקרמל וסבון מקבל גוון חום וריח לא נעים.
  3. נוכחות של סוכרים בסבון – מיצים או דבש – גם מסיבת שרפת הסוכרים. הסבון מתחמם עד כדי כך שיכול להתפוצץ.
  4. בזילוף הסבון – הסבון לא מחזיק את הצורה.
חום יתר
סבון שהתחמם יותר מידי במהלך הג'ל, עד שנסדק

ג’ל חלקי – מצב שבו רק חלק מהסבון עובר שלב הג’ל – בדרך כלל רק החלק הפנימי שלו. זה רק עניין אסטטי ולפעמים מנצלים אותו לצרכי העיצוב.

ג'ל חלקי
סבון שעבר ג'ל חלקי

איך ניתן להבטיח ג’ל מלא לסבון? פשוט מאוד, לעבוד בטמפרטורה גבוהה יותר, לא לתת לו להתקרר (לכסות בניילון נצמד, מכסה מעץ, לעטוף במגבת, לשים על כרית חימום/רדיאטור או, אפילו, להכניס לתנור שחומם מראש ל60 מעלות) או לעבוד בשיטה החמה.

איך למנוע שלב הג’ל – בעונה הקרה יותר – להשאיר ללא כיסוי, במזג אוויר חם יותר – להכניס את הסבון למקרר/מקפיא למספר שעות לאחר המזיגה לתבנית.

נ.ב. סבון במשקל פחות מ500 גרם אף פעם לא יעבור שלב הג’ל באופן מלא, אלא אם הוא חומם באופן יזום.

בשורה תחתונה, צריך לנסות לעשות סבון עם ובלי שלב הג’ל ולבחור את הדרך שנוחה לנו.

ומה איתכם? מעניין, אתם מעבירים ג’ל את הסבונים שלכם? כן? לא? מאיזו סיבה?

כתיבת תגובה